Mednarodni grafični likovni center je od Mestne občine Ljubljana 9. maja leta 2017 dobil v upravljanje Švicarijo, ki predstavlja prostorsko razširitev in programski razvoj matične ustanove.

Prenovljena stavba je bila prizorišče 32. grafičnega bienala Ljubljana, Kriterij rojstva (16. 6.–29. 10. 2017), konec istega leta so se v umetniške ateljeje vselili prvi umetniki in umetnice. Z razstavnim projektom Švicarija: skupnost, umetnost in narava (8. 2. 2018–6. 1. 2019) smo zgodovino hiše prestavili v današnji čas in začrtali vodilo za njeno delovanje v prihodnosti: povezovati skupnost, umetnost in naravo.

Naša vizija temelji na razumevanju družbenozgodovinskih kontekstov, v katerih je Švicarija prevzemala različne vloge. V zgodovinski perspektivi se zarisuje kot prostor gostoljubja, sobivanja, izmenjav in sprememb. Z mislijo na potrebe sedanjega časa Švicarija te ideje in vrednote nadaljuje in razvija.

MGLC Švicarija tako postaja mednarodni rezidenčni center in podpora mobilnosti v kulturi, produkcijsko in ustvarjalno središče, center izmenjave znanja in model revitalizacije kulturne dediščine.

Mednarodni rezidenčni program, kulturno-umetniški program (razstave, dogodki, strokovna srečanja, kulturna vzgoja), umetniški ateljeji in izjemna kulturna dediščina s Spominskim ateljejem Stojana Batiča spodbujajo pretok znanja in izkušenj med ustvarjalci in obiskovalci.

Občinstvo nagovarjamo z novimi načini predstavljanja grafičnega medija in sodobne umetnosti v povezavi s skupnostjo in naravo. Umestitev stavbe v park Tivoli in pod vznožje Rožnika našim ambicijam in željam dodaja trajnosten in okoljevarstveni značaj.

MGLC Švicarija je hiša odprtih vrat – saj se na presečišču med Gradom Tivoli in Švicarijo tke novo ljubljansko kulturno, izobraževalno in družabno središče. V našo družbo vas vabimo od torka do nedelje, od 10. do 18. ure, in seveda v času dogodkov.

Dobrodošli!


Foto: Jaka Babnik. Arhiv MGLC.
 

Želim prejemati novice na e-mail:
ARHIV

Honza Zamojski: Posrednik

10. 3.–28. 5. 2023
MGLC Grad Tivoli

Najnovejša razstava Honze Zamojskega je v bistvu instalacija, ustvarjena za konkreten prostor, ki se odvija ne le v simetriji arhitekture, pač pa pogosto tudi v odnosu do simetrije (ali asimetrije) lista papirja, besede in človeške figure. Pozoren gledalec lahko opazi, da dlje ko si od središča razstave, svetlejše je in več je na ogled. Lahko bi celo rekli, da pripoved eksplodira, ponovno pa jo poskuša sestaviti Posrednik, ki drži propadajoči svet z vso svojo močjo.

Ob razstavi bo na ogled tudi založniško eksperimentiranje založbe NERO z naslovom Se to lahko kje preizkusi?.


Foto: Marian Misiak
 

Marko Šajn: Vzajemni kompromis

10. 3.–16. 4. 2023
MGLC Grad Tivoli

Razstava Vzajemni kompromis predstavlja najnovejšo serijo grafik v tehnikah sitotiska in riso tiska ter kovinski objekt kot posebnost razstave. Grafike Marka Šajna zaznamujejo jasen koncept in perfektna izvedba ter humoren, zabavljaški, piker, hudomušen in igriv likovni izraz z mnogimi referencami v zgodovini umetnosti, klasičnem slikarstvu, popularni grafiki, urbani kulturi, grafitih in street artu.


Foto: Urška Boljkovac. Arhiv MGLC.

Ogled Invaderjevih mozaikov v Gradu Tivoli

Invader je umetnik, posameznik, gibanje, aplikacija, igra in življenjski stil. Je fenomen na področju ulične umetnosti in je postal globalna umetniška zvezda.
Gotovo ste že opazili njegove mozaike v mestu, nekaj pa se jih nahaja tudi v prostorih Gradu Tivoli, ki niso odprti za javnost. Ogledate si jih lahko od torka do nedelje ob 14. uri ali po dogovoru (pišite nam na trgovina@mglc-lj.si).


Foto: Urška Boljkovac. Arhiv MGLC.