- Muzej
- Grafični ateljeji
- Študijski kabinet
- Poletna muzejska noč
- Mednarodno sodelovanje
- Evropski projekti
- Rezidenčni program
- Oddajanje prostorov
- Najem ateljejev
- Priporočilo o varstvu in promociji muzejev in zbirk, njihove raznolikosti in vloge v družbi
- Sodelovanje z ustanovami
- Stara celina
- Nisem sama
- In from the Margins
- Javni poziv za sodelovanje na razstavi sodobne slovenske grafične produkcije zadnjih treh let
Grafika za vsakogar
Program: ERASMUS+
Trajanje: 2019–2022
Partner: Cork Printmakers
V sodelovanju s Centrom RS za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja (CMEPIUS)Poglavitna aktivnost projekta Grafika za vsakogar je izobraževalni obisk na delovnem mestu v tujini; izvajamo ga v programu Erasmus+, ključni ukrep 1 – učna mobilnost posameznikov. Poteka od junija 2019 do junija 2020 in zajema 14-dnevni izobraževalni obisk treh zaposlenih iz MGLC v partnerskem grafičnem ateljeju Cork Printmakers (Cork, Irska).Grafika za vsakogar je zasnovana kot projekt, ki se navezuje na vsebine in dejavnosti Grafičnega ateljeja v MGLC ter na izobraževalne programe s področja umetniške grafike in grafičnih tehnik za različne ciljne skupine in usmeritve. Cilji so izkoristiti potencial sinergije, ki ga ima MGLC na polju umetniške grafike, spodbujanje grafične ustvarjalnosti in veščine, sodelovanje s priznanimi strokovnjaki s področja umetniškega tiska, vzpostavljanje delavne prakse za specifične poklicne profile in predvsem vzpostavljanje trajnejšega sodelovanja z domačimi in tujimi institucijami, ki lahko ponudijo podporo naši ustanovi.Za sodelovanje z ateljejem Cork Printmakers smo se odločili, ker delujejo kot katalizatorji idej in dialoga v svojem okolju; prepričani smo, da tovrstno znanje lahko prenesemo v lokalno okolje Ljubljane in širše nacionalno. Močna stična točka je tudi sinergija v dolgoročnejših ciljih mednarodnega delovanja (mobilnost mojstrov, programov, umetnikov in razstav).
--------------------------------
Grafika za vsakogar
Sinergija medija v razvoju
Edinburgh Printmakers. Foto: Lili Šturm. Arhiv MGLC.
Mednarodni grafični likovni center je v letu 2019 v okviru programa Erasmus+, ključni ukrep 1 – učna mobilnost posameznikov, aktivnost AE-JOB-SHDW prijavil projekt Grafika za vsakogar. Ta se je zaključil 31. maja 2022 in je obsegal izobraževalni obisk na delavnem mestu za tri zaposlene strokovnjake iz MGLC-ja.
Izobraževalni obisk smo izvedli spomladi 2022 in se navezuje na izobraževalne vsebine in dejavnosti Grafičnega ateljeja v MGLC. Cilj projekta je bil izkoristiti potencial sinergije, ki ga ima MGLC na polju umetniške grafike; v prvi vrsti izvesti izobraževanje z namenom pospešiti grafično ustvarjalnost, smotrno, praktično in za javne aktivnosti primerno in varno opremiti prostor ter razviti drugačne, inovativne, bolj pestre programske in razstavne rešitve. Predvsem pa je pomemben namen vzpostavljanja trajnejšega sodelovanja z grafičnimi ustanovami širom Evrope na področju mobilnosti mojstrov, programov, znanja in razstav.
Poglavitno aktivnost projekta je predstavljal izobraževalni obisk v partnerskem grafičnem ateljeju Cork Printmakers, Cork, Irska. Trajal je teden dni in smo se ga udeležili vsi trije udeleženci mobilnosti.Tej aktivnosti smo dodali še obisk Edinburgh Printmakers na Škotskem, grafičnega ateljeja, ki je eden najpomembnejših in v tesnem stiku s Cork Printmakers. Ta obisk je trajal pet dni, udeležila se ga je kustodinja pedagoginja.
Tri dni v maju smo namenili raziskavi neodvisne grafične scene v Zagrebu pod vodstvom umetnika, aktivista in organizatorja Krešimirja Golubića. Ta prispevek smo ocenili kot nujen v kontekstu dolgoročnega razvoja Grafičnega ateljeja v MGLC, saj menimo, da Zagreb uspešno razvija sodobni grafični model. Ta obisk je izvedel kustos za razstave.
V vseh grafičnih centrih so nam omogočili izobraževalni obisk tudi sorodnih ustanov, s katerimi sodelujejo in/ali so za njihovo delovanje izjemnega pomena.
V Corku smo tako še obiskali: Crawford College of Art and Design, National Sculpture Factory, Sirius Arts Centre, Sample Studios, The Huge Lane Gallery, The Douglas Hyde Gallery.
Na Škotskem pa: The Glasqow Print Studio, DCA Dundee ter Fruitmarket Gallery (Edinburgh), Glasgow Women's Gallery , Glasqow Gallery of Modern Art (GoMA).
Za sodelovanje z navedenimi ustanovami smo se odločili, ker gre za najpomembnejše in največje grafične centre v Evropi, ki v tesnem sodelovanju z drugimi muzejsko-galerijskimi ustanovami in NGO organizacijami delujejo kot katalizatorji idej in dialoga v svojem okolju. Ocenili smo, da obisk v sorodnih grafičnih ustanovah v tujini lahko pozitivno vpliva na razvoj izobraževalnih programov v MGLC v naslednjem kratkoročnem obdobju z namenom vključevanja zlasti mladih, starejših, strokovnjakov, umetnikov, ljubiteljev umetniškega ustvarjanja.
Po izvedenem projektu je bila v MGLC načrtovana preureditev grafičnega ateljeja za novo pralnico za sitotisk. Po ogledu tehnične opreme smo se odločili za nakup nove preše za globoki tisk, saj smo lahko preverili delovanje in kvaliteto podobnega stroja ob obisku. Izboljšali smo pogoje za varnost pri delu (sistem prezračevanja, hranjenja in uporabe kislin in drugih nevarnih snovi). Ob ogledu produkcije smo tudi spoznali tako imenovani pop-up razstavni program, kar smo implementirali v naše delo s predstavitvijo dveh umetnikov in njihovega dela v ateljeju. Pod svežimi vtisi smo koncipirali tudi spremni program aktualne razstave. Zastavljamo nove programske bloke v naslednjih letih in dogovorili smo že tudi prvo gostovanje tiskarskega mojstra iz Cork Printmakers v letu 2023.
Projekt nam je omogočil dragocen vpogled v delovanje grafične scene na Irskem in Škotskem. Pomembno je bilo zavedanje, kaj k bolj kvalitetni grafični produkciji doprinese večji in kaj manjši grafični atelje, ter zavedanje, da tudi manjši atelje lahko doseže podobne rezultate, le z drugimi oblikami organizacije umetniške produkcije in izvajanjem programov.
Udeleženci mobilnosti:
Lili Šturm, muzejska svetovalka in kustodinja pedagoginja (tudi vodja projekta)
Božidar Zrinski, kustos za razstave
Jakob Puh, tiskar, vodja Grafičnega ateljeja MGLC
Partner: CMEPIUS – Center RS za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja