Evropski projekti
 

Perennial Biennial


Perennial Biennial
 

Partnerji v projektu:

Mednarodni grafični likovni center (MGLC)

Liverpool Biennial of Contemporary Art (vodja)

Bergen Assembly

Berlin Biennale for Contemporary Art

Riga International Biennial of Contemporary Art (RIBOCA)

Trajanje projekta: 2018–2022

Opis projekta:

Na stari celini smo priča velikim političnim in kulturnim spremembam, ki stalno ogrožajo povezanost evropskih držav in akterjev. Zaradi tega vrenja sta se pojavili potreba in želja po tesnejšem sodelovanju v umetnosti. Perennial Biennial je partnerstvo petih evropskih bienalov sodobne umetnosti, ki si skupaj prizadevajo za razvijanje in raziskovanje obstojnih modelov trajnih praks na področju bienalov.

Perennial Biennial poteka kot celoletno sodelovanje, njegov cilj pa je pretresati in širiti področje bienalne prakse in krepiti sodelovanje evropskih bienalov med petimi partnerji v Nemčiji, Latviji, Sloveniji, na Norveškem in v Združenem kraljestvu ter v partnerstvu z Mednarodnim združenjem bienalov (IBA). Liverpoolski bienale, Berlinski bienale, RIBOCA, MGLC in Bergen Assembly sodelujejo pri tem programu štiri leta, od septembra 2018 do septembra 2022.

Projekt bo podpiral raziskovanje, pisanje in oblikovanje novih narativov na področju bienalov s pomočjo sodelovanja, izmenjave zaposlenih in strokovnega znanja ter modelov trajnostne prakse. Cilj je ustvariti dinamično evropsko platformo za izmenjavo, ki bo okrepila sektor sodobne umetnosti na svetovni, evropski in lokalni ravni.

Projekt se izvaja s podporo Ustvarjalne Evrope, programa Evropske unije, ki omogoča podporo kulturnim, ustvarjalnim in avdiovizualnim sektorjem.

Creative Europe


In from the Margins
EU projekt umetniških rezidenc

Partnerji v projektu:
Mednarodni grafični likovni center (MGLC)
Cork Printmakers (Irska) – koordinator
Edinburgh Printmakers (Združeno kraljestvo)
Aga Lab Amsterdam (Nizozemska)
Funen Printmaking Studio Odense (Danska)

Trajanje projekta: 2020–2023

Opis projekta:

Triletni EU projekt (2020–2023) temelji na umetniških rezidencah, ki jih v petih evropskih državah izvajajo migrantski umetniki, oziroma umetniki, ki jih zaznamuje občutje razseljenosti. Partnerji gostijo umetnike na enomesečni grafični rezidenci v ateljeju. Ti poleg umetniških izdelkov pripravijo tudi program za šole in lokalne migrantske skupnosti. Projekt je socialno angažiran ter temelji na pomoči umetnikom pri njihovem vključevanju v novo lokalno in kulturno okolje. Zaključna razstavna predstavitev s publikacijo bo leta 2023 v Edinburgu. 


Grafika za vsakogar

Program: ERASMUS+

Trajanje: 2019–2022

Partner: Cork Printmakers
V sodelovanju s Centrom RS za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja (CMEPIUS)

Poglavitna aktivnost projekta Grafika za vsakogar je izobraževalni obisk na delovnem mestu v tujini; izvajamo ga v programu Erasmus+, ključni ukrep 1 – učna mobilnost posameznikov. Poteka od junija 2019 do junija 2020 in zajema 14-dnevni izobraževalni obisk treh zaposlenih iz MGLC v partnerskem grafičnem ateljeju Cork Printmakers (Cork, Irska).

Grafika za vsakogar je zasnovana kot projekt, ki se navezuje na vsebine in dejavnosti Grafičnega ateljeja v MGLC ter na izobraževalne programe s področja umetniške grafike in grafičnih tehnik za različne ciljne skupine in usmeritve. Cilji so izkoristiti potencial sinergije, ki ga ima MGLC na polju umetniške grafike, spodbujanje grafične ustvarjalnosti in veščine, sodelovanje s priznanimi strokovnjaki s področja umetniškega tiska, vzpostavljanje delavne prakse za specifične poklicne profile in predvsem vzpostavljanje trajnejšega sodelovanja z domačimi in tujimi institucijami, ki lahko ponudijo podporo naši ustanovi.

Za sodelovanje z ateljejem Cork Printmakers smo se odločili, ker delujejo kot katalizatorji idej in dialoga v svojem okolju; prepričani smo, da tovrstno znanje lahko prenesemo v lokalno okolje Ljubljane in širše nacionalno. Močna stična točka je tudi sinergija v dolgoročnejših ciljih mednarodnega delovanja (mobilnost mojstrov, programov, umetnikov in razstav).
 

           

 

 

Sodelovanje 4 bienalov: BREZDELJE, DISCIPLINA IN KAZEN

Partnerji v projektu:

Mednarodni grafični likovni center, Ljubljana

Bienale gibljivih podob Contour Mechelen, Belgija
Mednarodni bienale sodobne umetnosti Göteborg, Švedska
Bienale sodobne umetnosti Liverpool, Velika Britanija

Trajanje projekta: 2012−2014

Opis projekta: Del programa 30. grafičnega bienala je projekt Brezdelje, disciplina in kazen. S premierno predstavitvijo osmih umetniških del bienale promovira gibljive podobe.

Aktivnosti projekta: Produkcija, predstavitev in gostovanje umetniških del na vseh štirih bienalih.

Financer: Program Kultura

 

Password: Printmaking, potujoča razstava in umetniške rezidence

Partnerji v projektu:

Mednarodni grafični likovni center (MGLC), Ljubljana
Hablar en Arte (HEA), Madrid
Frans Masereel Centrum (FMC), Kasterlee
Muzej moderne i suvremene umjetnosti (MMSU), Reka
Tallinn Print Triennial (TPT), Talin
International Print Society in Krakow (SMTG), Krakov

Trajanje projekta: 1. maj 2012 do 30. april 2014

Opis projekta: Password: Printmaking je projekt, podprt s sredstvi Programa Kultura Evropske unije, v katerem sodeluje šest evropskih institucij, ki svoje delovanje posvečajo raziskavi, promociji, zbiranju in/ali produkciji modernega in sodobnega grafičnega tiska in umetniških publikacij, koordinator projekta je MGLC. Projekt so vzpodbudili različni pogledi na sodobno grafično umetnost in poskus njene popularizacije in ovrednotenja v polju sodobnih umetniških praks.

Glavni cilji projekta so: prispevati k večji vidljivosti sodobne evropske umetniške grafike in reproduktibilnih umetniških praks, povezanih s tiskom, omogočiti umetnikom ustvarjanje in prepoznavnost izven nacionalnih okolij, prispevati k boljši mednarodni prepoznavnosti ustanov, ki se posvečajo promociji, produkciji, zbiranju in izobraževanju na področju grafične umetnosti, ustvariti kreativen dialog med umetniki, strokovnjaki, ustanovami in publikami, prispevati h kroženju umetniških del po Evropi in okrepiti teoretske podlage za vrednotenje sodobne grafične umetnosti.

Aktivnosti projekta: Partnerji v projektu bodo zastavljene cilje realizirali z različnimi aktivnostmi, ki bodo namenjene tako ljubiteljem grafične umetnosti kot tudi tistim, ki se z njo profesionalno ukvarjajo. V obdobju trajanja projekta bodo potekala srečanja soorganizatorjev projekta, rezidence za umetnike in kustose (16), program izmenjave zaposlenih na področju grafične umetnosti (6), delavnice in dogodki, potujoča razstava in mednarodna konferenca. Aktivnosti se bodo dogajale na različnih lokacijah v šestih evropskih državah. Prva postaja potujoče razstave bo MGLC v Ljubljani. Razstava po izboru šestih kustosov bo predstavila dela 24 umetnikov iz držav EU, ki sodelujejo v projektu.

Financer: Program Kultura

Javni poziv slovenskim umetnikom za rezidenco v Španiji
 

Turneja knjig umetnika, umetniški natečaj in potujoči muzej

Partnerji v projektu:

Avstrijski muzej uporabnih umetnosti/sodobne umetnosti (MAK), Dunaj
Mednarodni grafični likovni center, Ljubljana
Muzej dekorativnih umetnosti (UPM), Praga

Trajanje projekta: 2010–2012

Opis projekta: Partnerji v projektu MGLC, MAK in UPM so v letu 2011 organizirali mednarodni natečaj na temo knjige umetnika z namenom, da bi vzpodbudili produkcijo in promocijo knjige umetnika kot umetniške forme. Partnerji so tudi digitalizirali svoje obstoječe zbirke knjige umetnika.

Aktivnosti projekta: Rezultat natečaja je bila potujoča razstava izbranih del, ki je bila izvedena kot mobilni muzej. 

Financer projekta: Program Kultura

ŽIVI SPOMIN, UMETNIŠKE PUBLIKACIJE V EVROPI - MREŽA ZA KATALOGIZACIJO, PREDSTAVITEV IN KOMUNIKACIJO 

Partnerji v projektu:

Neues Museum Weserburg Bremen, Bremen
Centre National de l'estampe et de l’art imprimé, Pariz
Mednarodni grafični likovni center, Ljubljana

Trajanje projekta: 2008–2010

Opis projekta: Namen projekta je bil, da znanje in prakso partnerjev na področju katalogizacije umetniških publikacij poveže in vzpostavi sistem pravil, ki bi pri nadaljnjem delu pomagal vsem, ki se ukvarjajo z umetniškimi publikacijami. 

Aktivnosti projekta: Projekt je vključeval tudi tri specifične razstave s področja umetniških publikacij. Najvidnejši rezultat projekta je publikacija v angleškem in nemškem jeziku Priročnik za umetniške publikacije, Pravila katalogiziranja, definicija in opisi.

Financer: Program Kultura 

25. mednarodni grafični bienale 

Partnerji v projektu: 

Mednarodni grafični likovni center, Ljubljana
Casino Luxembourg, Luksemburg 
Kaire-Designe, Vilna

Trajanje projekta: 2003–2005

Opis projekta: Kustos bienala Christophe Cherix je k sodelovanju na razstavi povabil ameriškega umetnika Allena Ruppensberga, da ustvari intervencije v prostoru, polnem knjig umetnika, časopisov, umetniške efemere in drugih umetniških publikacij, nastalih med letoma 2000 in 2003. K sodelovanju v projektu je povabil tudi neodvisne založnike in umetnike z vsega sveta.

Aktivnosti projekta: Partnerja v projektu sta bila povezovalni člen med bienalom in neodvisnimi založniki in umetniki Zahoda in Vzhoda, bienalska razstava pa je bila kot virtualni dogodek in predavanje prenesena v Luksemburg in Vilno.

Rezultat projekta je bil približno 500 novih publikacij, ki so postale del zbirke MGLC.

Financer: Program Kultura 2000

Želim prejemati novice na e-mail:
ARHIV

Honza Zamojski: Posrednik

10. 3.–28. 5. 2023
MGLC Grad Tivoli

Najnovejša razstava Honze Zamojskega je v bistvu instalacija, ustvarjena za konkreten prostor, ki se odvija ne le v simetriji arhitekture, pač pa pogosto tudi v odnosu do simetrije (ali asimetrije) lista papirja, besede in človeške figure. Pozoren gledalec lahko opazi, da dlje ko si od središča razstave, svetlejše je in več je na ogled. Lahko bi celo rekli, da pripoved eksplodira, ponovno pa jo poskuša sestaviti Posrednik, ki drži propadajoči svet z vso svojo močjo.

Ob razstavi bo na ogled tudi založniško eksperimentiranje založbe NERO z naslovom Se to lahko kje preizkusi?.


Foto: Marian Misiak
 

Marko Šajn: Vzajemni kompromis

10. 3.–16. 4. 2023
MGLC Grad Tivoli

Razstava Vzajemni kompromis predstavlja najnovejšo serijo grafik v tehnikah sitotiska in riso tiska ter kovinski objekt kot posebnost razstave. Grafike Marka Šajna zaznamujejo jasen koncept in perfektna izvedba ter humoren, zabavljaški, piker, hudomušen in igriv likovni izraz z mnogimi referencami v zgodovini umetnosti, klasičnem slikarstvu, popularni grafiki, urbani kulturi, grafitih in street artu.


Foto: Urška Boljkovac. Arhiv MGLC.

Ogled Invaderjevih mozaikov v Gradu Tivoli

Invader je umetnik, posameznik, gibanje, aplikacija, igra in življenjski stil. Je fenomen na področju ulične umetnosti in je postal globalna umetniška zvezda.
Gotovo ste že opazili njegove mozaike v mestu, nekaj pa se jih nahaja tudi v prostorih Gradu Tivoli, ki niso odprti za javnost. Ogledate si jih lahko od torka do nedelje ob 14. uri ali po dogovoru (pišite nam na trgovina@mglc-lj.si).


Foto: Urška Boljkovac. Arhiv MGLC.